Направо към основното съдържание
Лого на Европейската комисия
Представителство в България
  • Новинарска статия
  • 16 Oктомври 2024 г.
  • Представителство в България
  • Време за четене 1 мин

Препоръки от независими експерти за укрепване на програмата на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“

Microplastic biodegradation

Необходими са повече отлични научни изследвания, значими иновации и разрастване на технологиите, за да стане Европа по-конкурентоспособна, сигурна и устойчива в световен мащаб. Това са част от дванадесетте експертни препоръки, представени днес на Комисията за укрепване на „Хоризонт Европа“, програмата на ЕС за научни изследвания и иновации и нейния приемник.

Препоръките са изготвени от независима група от 15 водещи експерти, председателствана от Мануел Хейтор, бивш министър на науката, технологиите и висшето образование на Португалия, и обхавщаща експерти от цяла Европа с широк спектър от знания. През декември 2023 г. на групата беше възложено да предостави конкретни препоръки на Комисията относно начините за подобряване на програмата на ЕС за научни изследвания и иновации в краткосрочен и дългосрочен план. 

Докладът, озаглавен „Приравняване, действие, ускоряване: Научни изследвания, технологии и иновации за насърчаване на европейската конкурентоспособност“, подчертава европейската добавена стойност на рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации и отправя дванадесет препоръки, които се основават на обширни консултации със заинтересованите страни, широк набор от доказателства и анализи, вкл. и външни проучвания.

  1. Приемане на подход "изцяло на правителствено равнище" за привеждане на научните изследвания и иновациите в съответствие със стратегията на ЕС за конкурентоспособност и чиста цифрова икономика.
  2. Повишаване на конкурентоспособността на Европа в световен мащаб чрез насърчаване на ефикасни научни изследвания и иновации чрез по-силна рамкова програма.
  3. Осигуряване на европейска добавена стойност чрез портфейл от действия, насочени към високи постижения в областта на конкурентоспособността, обществени предизвикателства и силна екосистема за научни изследвания и иновации.
  4. Създаване на експериментално звено за стартиране на революционни иновационни програми с бързи възможности за финансиране.
  5. Укрепване на високите постижения в областта на конкурентоспособността чрез разширяване на финансирането за Европейския съвет за научни изследвания, Европейския съвет по иновациите и действията „Мария Склодовска-Кюри“ с цел привличане на най-добрите таланти.
  6. Създаване на Съвет за конкурентоспособност и технологии, за да се увеличат инвестициите в промишлени научни изследвания и иновации и да се гарантира стратегическата автономност.
  7. Създаване на Съвет по обществени предизвикателства с цел решаване на ключови обществени въпроси, привеждане в съответствие със стратегическите приоритети на ЕС и ангажиране с филантропията и гражданското общество.
  8. Изграждане на приобщаваща и привлекателна екосистема на ЕС за научни изследвания и иновации чрез осигуряване на дългосрочни инвестиции, насърчаване на университетските съюзи и насърчаване на съвместните инвестиции на държавите членки.
  9. Опростяване на програмата чрез намаляване на административната тежест, възприемане на гъвкаво финансиране и рационализиране на процедурите за кандидатстване.
  10. Разработване на програма за възлагане на обществени поръчки за иновации, за да се стимулира разрастването на промишлеността чрез решения, основани на търсенето.
  11. Насочване към международно сътрудничество с нюансирана стратегия, приспособяване на партньорствата към конкретни области и с оглед на глобални геополитически съображения.
  12. Оптимизиране на иновациите в областта на технологиите с двойна употреба чрез отделно управление на гражданските и военните програми за научни изследвания и иновации, като се извличат ползи за националната сигурност и гражданските нужди.

Въз основа на тези препоръки независимите експерти призовават за по-голям, по-целенасочен и защитен бюджет. Според техния анализ тази инвестиция ще постави Европа като лидер в международното сътрудничество и управление в областта на научните изследвания и иновациите.

За повече информация:

Пълен доклад: „Приравняване, действие, ускоряване: Научни изследвания, технологии и иновации за повишаване на европейската конкурентоспособност"

Данни

Дата на публикуване
16 Oктомври 2024 г.
Автор
Представителство в България