Комисията прие годишния доклад за 2023 г. относно отношенията с националните парламенти и прилагането на принципите на субсидиарност и пропорционалност.
Докладът отчита, че през 2023 г. се е увеличило участието на националните парламенти в политическия диалог с Комисията: представени са общо 402 писмени становища на парламентите до Комисията — цифра, която е с над 10 % повече от тази през 2022 г.
Националните парламенти са продължили да работят с Комисията по нейните политически приоритети, по-специално работната програма за 2023 г. – най-коментирания документ. Останалите сюжети включват войната на Русия срещу Украйна, конфликта в Близкия изток, бъдещето на ЕС, разширяването, миграцията и сигурността.
Броят на мотивираните становища на националните парламенти, посочващи предполагаеми нарушения на принципа на субсидиарност в предложенията на Комисията, възлиза на 22: по-малко с една трета спрямо получените становища през 2022 г.
Докладът обяснява промените, които някои национални парламенти са въвели, за да бъдат информирани по-рано и по-добре за политическия процес на ЕС, както и начините за по-ефективно изразяване на техните възгледи. Някои национални парламенти са започнали да използват политическия диалог по по-ефективен начини. Например една камара издаде няколко становища по едно и също предложение на различни етапи от законодателния процес, а други парламенти използваха съвместни становища, за да окажат колективно влияние върху текущите преговори в заключителната им фаза. Това илюстрира стратегическия потенциал и гъвкавостта, които предлага диалогът между националните парламенти и Комисията.
Данни
- Дата на публикуване
- 25 Oктомври 2024 г.
- Автор
- Представителство в България