Направо към основното съдържание
Лого на Европейската комисия
Представителство в България

Проектите в изложбата "Европа близо до мен"

  • Археологически комплекс „Калето”, Мездра
    Археологически комплекс “Калето”, гр. Мездра

    Фотограф: Здравко Здравков

    Върховете на скалистия рид в Мездра, надвесен над река Искър, крият седем хилядолетия история, вдъхновяваща посетителите на Археологически комплекс „Калето”. Проектът, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г., цели да представи това историческо богатство, като привлича туристи и изследователи, желаещи да се потопят в миналото на България. На мястото, където древни цивилизации са оставили своя отпечатък, проектът „Историята, културата и природата – туристическите атракции на община Мездра“ предлага едно пътуване през времето от каменно-медната епоха до Средновековието. 

    Сред археологическите находки са укрепени селища, унищожени от стихийни пожари, които датират от прехода към бронзовата епоха, както и „светилище на тура“, уникално за България откритие, свидетелство за дълбоките религиозни вярвания на древните хора. Проектът е амбициозна стъпка към преоткриването и интегрирането на този древен културен пейзаж в съвременния свят, предлагайки нова перспектива за разбирането на историческото ни наследство.

    Проект BG161PO001/3.1-03/2010/021-01 „Историята, културата и природата – туристическите атракции на община Мездра“ – Археологически комплекс “Калето”, Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г.

  • Градски парк в Петрич
    Градски парк и исторически музей, гр. Петрич

    Фотограф: Сирма Александрова - Сивилова

    В търсене на своя нов облик, Петрич превръща старите казарми в централната градска част в дом на историческия музей на града и модерен парк, отговарящ на съвременните изисквания за устойчивост и обществена функционалност. 

    Новият „дом“ на Исторически музей Петрич е резултат от успешното изпълнение на съвместния проект „Създаване на културен дипол в трансграничен район Серес-Петрич“, съфинансиран по програма за трансгранично сътрудничество „INTERREG IV-A Гърция - България 2014-2020 г.“. Нови експозиции и концепция, нови пространства, в които културно – историческото наследство на Петрич и региона се опазва, съхранява и експонира по съвременни стандарти и условия с достъпна среда за хора в неравностойно положение. Музеят приютява над 15000 ценни предмета, но също е домакин на гостуващи интересни експозиции и изложби.

    Финансиран по Оперативна програмата „Региони в растеж“ 2014-2020 г., проектът за новоизградения градски парк успешно комбинира запазването на природните характеристики с добавянето на нови активности и пространства за спорт и култура. 

    Паркът разполага с активна спортна зона със съоръжения за футбол, волейбол, баскетбол и катерене, с амфитеатър и открита сцена, както и с външна библиотека. Отлично проектираната алея свързва входовете на парка с прилежащите паркинг зони, улеснявайки достъпа до разнообразните му сектори. 

    Исторически музей – Програма за трансгранично сътрудничество „INTERREG IV-A Гърция - България 2014-2020“, проект №1893 с акроним Cultural Dipole 

    Градски парк – Проект BG16RFOP001-1.035-0001-C03 – Подобряване на градска среда в УПИ XLIV, кв.53, отреден за „градски парк”, Оперативна програмата „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

  • Дондукова градина в Пловдив
    Дондукова градина, гр. Пловдив

    Фотограф: Карина Попова 

    Дондукова градина в Пловдив, създадена след Освобождението през 1878 г., е първата градска градина в България и е част от културното и историческо наследство на града. Разположена в близост до значими сгради като първата градска община, Музея на Съединението и домове на известни пловдивчани, градината е била център на обществения и културен живот в Пловдив. Въпреки многото промени около нея, градината е съхранила своята уникална атмосфера и през 1992 г. е обявена за паметник на парковото изкуство.

    Проектът за обновяване на градската среда в Пловдив (2020 – 2023 г.), финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., включва цялостно обновяване на тази историческа градина. С модернизираната инфраструктура и подобрените зелени площи, тя продължава да бъде символ на културното богатство и място за отдих и културни събития за жителите и гостите на Пловдив.

    Реконструкция на Дондукова  градина -  Фонд за устойчиво развитие, Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 - 2020 г.

  • Закрит басейн в Павликени
    Закрит басейн, гр. Павликени

    Фотограф: Явор Илиев

    Закритият плувен басейн в Павликени е изграден като част от проекта "Спорт, пълноценен отдих и развлечения на територията на община Павликени - СПОРТ Павликени", финансиран по Програма за развитие на селските райони.

    Басейнът предлага възможности както за тренировки на професионални спортисти, така и за занимания с деца и свободни посещения от граждани. 

    Благодарение на внедряването на 90 слънчеви колектора, газови котли и модернизация на отоплителните и вентилационните системи, с подкрепата на Фонд ФЛАГ, съоръжението значително намалява енергийните си разходи и спестява до 100 000 лева от електричество на година, с което Общината поема сериозен ангажимент за екологична отговорност и устойчивост.

    Проект "Спорт, пълноценен отдих и развлечения на територията на община Павликени - СПОРТ Павликени" – Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г.

  • Културен център "Жул Паскин", Видин
    Културен център "Жул Паскин", гр. Видин

    Фотограф: Генади Гатев

    Синагогата във Видин е сграда с богата история и множество преобразявания назад в годините. Благодарение на проекта „Реставрация и адаптация на синагога – Видин в туристически обект „Културен център „Жул Паскин“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., сега тя е цялостно възстановена и модернизирана. 

    Оригинално построена от Яков Гатеньо и разрушена през 1789 г., сградата е била възстановена от Рафаел Ешкенази през 1839 г., но по време на Руско-турската война (1877 – 1878) е пострадала отново от артилерийски огън. Синагогата се намира в историческия триъгълник на града, оформен от улиците „Баба Вида“, „Княз Борис I“ и „Жул Паскин“, и представлява значима част от архитектурното наследство на Видин.

    След преобразяването на Синагогата в културен център, тя обединява функциите на музей, изложбено пространство и многофункционална зала за събития. Информационно-туристически център предлага на посетителите информация за забележителностите на града и предстоящи културни събития. 

    Проект „Реставрация и адаптация на синагога - Видин в туристически обект Културен център "Жул Паскин", Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

  • Летен театър, Стара Загора
    Летен театър, гр. Стара Загора

    Фотограф: Иван Стефанов

    След създаването си през 1959 година, вече десетилетия наред, летният театър в парк „Митрополит Методий Кусев“ в Стара Загора привлича хората със своята неповторима атмосфера. Въпреки че съоръжението е знаково място за градската култура, през годините то е оставено без значителни подобрения и ремонти.

    Проектът за цялостно обновяване на летния театър, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж 2014-2020 г.“, възстановява сценичното пространство, като същевременно запазва симбиозата му със зелените площи наоколо. Реновирането включва както ремонт на амфитеатъра, така и подобряване на инфраструктурата за по-добра достъпност и сигурност за посетителите. 

    Вече завършен, обновеният летен театър предоставя възможности за провеждане на разнообразни събития, връщайки на Стара Загора един от символите на културния живот в града.

    Проект BG16RFOP001-1.006 „Обновяване и реконструкция на летен театър в парк „Митрополит Методий Кусев“, Оперативна програма „Региони в растеж 2014-2020 г.“

  • Музей на София
    Музей на София, гр. София

    Фотограф: Иван Кюранов

    Историята на Софийска централна минерална баня е история на вдъхновяващо преобразяване. Първоначално открита през 1913 г., тя бързо се утвърждава като ключов център за лечение в столицата благодарение на своите термални извори.

    Това продължава до 1986 г., когато банята е затворена за ремонт. Той не се осъществява и сградата е оставена да се руши, което довежда до сериозно увреждане на конструкцията ѝ през последващите години.

    Надеждата за възраждането на емблематичната локация се връща през 2011 г., когато след като печели безвъзмездно финансиране от ЕС, Столична община започва значителен проект за реставрация и преобразуване на банята в музей на София. След успешното реализиране на проекта от 2015 г. насам сградата отново е отворена за посетители, като предлага забележително културно преживяване за всички, които искат да се докоснат до историята на града.

    Проект BG161PO001/3.1-03/2010/009-02 „Адаптация на Централна минерална баня за музей на София“, Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г.

  • Общинска екологично чиста градина, Троян
    Общинска екологично чиста градина, гр. Троян

    Фотограф: Явор Илиев

    В квартал „Кнежки лъг“ в Троян, на мястото, където някога е било старото училище „Отец Паисий“, сега се намират оранжериите от проекта „Общинска екологично чиста градина“, финансиран от община Троян. Инициативата е вдъхновена от проект „Biocanteens“ по европейската програма URBACT III и е част от усилията за здравословно хранене на децата в района. Две овощни градини – със сливови и ябълкови насаждения, се намират в областта на Троянско поле, докато в оранжерията в кв. „Кнежки лъг“ се отглеждат екологично чисти зеленчуци.

    През 2019 г. проектът получава и значителна подкрепа от германски инвеститор – г-н Вайл, който дарява модерна сглобяема сграда за нуждите на градината. В нея са разположени хладилни помещения за плодове и зеленчуци, подготвително и складово помещение, както и битови пространства за персонала.

    Този проект има значим принос към стремежа на Община Троян да осигури здравословна храна и приятна среда за отглеждане на най-малките жители на града.

    Проект „Общинска екологично чиста градина“, гр. Троян, финансиран от община Троян

  • Общински театър, Кюстендил
    Общински театър, гр. Кюстендил

    Фотограф: Здравко Здравков

    Кюстендил преобрази културния си облик с обновяването на Общинския театър и прилежащата зона за отдих в парк „Театъра“. Проектът, реализиран с финансиране по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., води до значителни подобрения, които обогатяват културния и социален живот в града. 

    Обновеният Общински театър в Кюстендил е домакин на множество събития на открито и предлага богата културна програма, която сплотява общността и продължава да развива градската идентичност.

    Проект BG16RFOP001-1.030-0009 – Обновяване/реконструкция на Общински театър Кюстендил и изграждане и възстановяване на зона за отдих парк „Театъра“, Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

  • Обществен транспорт, Русе
    Обществен транспорт, гр. Русе

    Фотограф: Александър Карчински

    Русе се превръща в пионер на екологичния транспорт с внедряването на електрически превозни средства благодарение на Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г. Проектът включва интеграцията на 20 електробуса и 15 тролейбуса в обществения транспорт на града, както и изграждането на съответната зарядна инфраструктура.

    За да се гарантира ефективната експлоатация на новите превозни средства, в рамките на проекта са поставени 20 станции за зареждане в тролейбусното депо и четири станции за бързо зареждане чрез пантографи. Подобрени са и комуникационните системи в транспорта, включващи автоматично позициониране, видеонаблюдение и информация за пътниците в реално време. 

    С проекта се постига значително намаляване на въздействието върху околната среда. Очаква се извеждането от употреба на старите дизелови автобуси и тяхната замяна с електрически да намали емисиите на азотни оксиди с 14,527 тона и фини прахови частици с 0,78 тона годишно. Това не само подобрява качеството на въздуха в Русе, но и дава пример за устойчиво развитие на градските транспортни системи в цялата страна.

    Проект BG16M1OP002-5.004-0012-C04 „Подобряване качеството на атмосферния въздух чрез закупуване и доставка на електрически превозни средства за шосеен транспорт – електрически автобуси и тролейбуси за Община Русе“, Оперативна програма „Околна среда“ 2014-2020 г.

  • Площад „Акад. Николай Хайтов“, Асеновград
    Площад „Акад. Николай Хайтов“, гр. Асеновград

    Фотограф: Карина Попова 

    Проектът за благоустрояване на част от централната зона и площад „Акад. Николай Хайтов“ в град Асеновград е вдъхновяващ пример за трансформация на градската среда. Започнат в рамките на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на града за периода 2014 – 2020 г., този проект преобразява централната градска част в зона с висока обществена значимост.

    Първоначално площад „Акад. Николай Хайтов“ представлява обикновено градско пространство, но проектът осъществява значителни промени: демонтаж и подмяна на остарелите настилки, както и изграждане на нови удобства, сред които амфитеатрална зона за отдих, постоянна открита сцена за събития и алпинеуми. Подобренията включват също повдигане на ниво 2 на площада, добавяне на ново улично и площадково осветление, цялостно озеленяване и модернизация на инфраструктурата за по-добър достъп за хората с увреждания.

    Този амбициозен проект не само подобрява визията на града, но и укрепва конструкцията на площадното пространство, увеличавайки неговата безопасност и функционалност. След завършването си, площад „Акад. Николай Хайтов" е център за културни и обществени прояви и предоставя на жителите и посетителите на Асеновград пространство за изкуство и отдих, отразяващо духа и амбициите на съвременния град.

    Проект BG16RFOP001-1.025-0006-C02 „Благоустрояване на част от централната зона и площад „Акад. Николай Хайтов“ в гр. Асеновград – I етап”, Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г.

  • Регионална Библиотека, Бургас
    Регионална Библиотека, гр. Бургас

    Фотограф: Иван Стефанов

    На кръстовището на улиците „Св. Св. Кирил и Методий“ и „Оборище“ в Бургас, пустеещата сграда на бившата Немска болница е превърната в модерен културно-образователен център, включващ музей за съвременно изкуство и нова библиотека.

    Мащабният проект е реализиран с финансова подкрепа от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014 - 2020 г..

    Една от основните цели зад проектирането на центъра е осигуряването на нови възможности за стимулиране на творчеството и образованието в региона. Музейната част представя разнообразие от изящно, приложно и декоративно изкуство, мода и дизайн, а библиотеката отговаря на образователните нужди на гражданите. С тази инициатива Бургас още веднъж се утвърди като лидер в културните иновации и образователните активности в България. 

    През 2023 г. Проектът беше отличен с най-голямото признание на европейските награди „Regiostars“ – наградата на публиката.

    Проект BG16RFOP001-1.004-0008-C01 „Реконструкция и преустройство на съществуваща сграда в културно-образователен център (музей) за съвременно изкуство и библиотека“, Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

  • Самоводска чаршия, Велико Търново
    Самоводска чаршия, гр. Велико Търново

    Фотограф: Росен Тошев

    Сърцето на Велико Търново отново пулсира в ритъма на историята след успешната реставрация на емблематичната за града Самоводска чаршия. Проектът за нейното обновяване, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“, включва възстановяване и модернизиране на ключови елементи на архитектурно-етнографския комплекс. 

    Самоводската чаршия, създадена през 60-те и 70-те години на XIX век, и днес е вярна на своето богато търговско и занаятчийско минало. Тук, където времето спира, посетителите могат да се потопят в атмосферата на Възраждането и да се запознаят с живота на търновските занаятчии, разхождайки се между дюкяните и хановете, разказващи истории от миналото.

    Проект BG16RFOP001-1.009-0003-C01 „Изпълнение на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014-2020г. – Велико Търново“, Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

  • СОУ „Цар Симеон Велики“, Видин
    СОУ „Цар Симеон Велики“, гр. Видин

    Фотограф: Генади Гатев

    Чрез проект, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., СОУ „Цар Симеон Велики“ във Видин претърпява значителни промени, сред които консервация, реставрация и модернизация на сградата и прилежащите ѝ пространства.

    Проектът включва изграждане на пристройка и надстройка на физкултурен салон, като по този начин се подобрява инфраструктурата за физическо възпитание на учениците. Мащабното реновиране не само връща блясъка на историческата сграда, но и създава модерни удобства за следващите поколения в града.

    Проект BG16RFOP001-1.010-0001-C03 „Подобряване на състоянието на образователната инфраструктура в град Видин“, Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

  • Скейт парк, к-с „Изгрев“, Бургас
    Скейт парк, к-с „Изгрев“, гр. Бургас

    Фотограф: Иван Стефанов

    Финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г., скейт паркът в жилищен комплекс „Изгрев“ в Бургас е любимо място за спорт и отдих на много деца и младежи в града.

    Съоръжението предлага разнообразие от атрактивни пространства за каране, които са подходящи както за начинаещи, така и за по-напреднали скейтъри и ролеристи. Пространството е проектирано така, че да дава възможност за бързо развитие на уменията и да осигурява приятни моменти за младите хора под открито небе.

    Интегриран проект № BG161PO001/1.4-09/2012/019 за обновяване на значими пространства в град Бургас , к-с „Изгрев“, Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г.

  • Спортно-туристическата атракция „Въжеландия“, с. Чавдар
    Спортно-туристическата атракция „Въжеландия“, с. Чавдар

    Фотограф: Сирма Александрова - Сивилова

    Спортно-туристическата атракция "Въжеландия" в с. Чавдар предлага динамично съчетание от спорт и приключения на открито. Съоръжението, изградено с финансиране от Програма за развитие на селските райони 2007 – 2013 г., привлича както местни жители, така и туристи със своите уникални предложения за активен отдих.

    Комплексът разполага с две стени за катерене с височина 8 и 10 метра, кула за наблюдение и въжена градина на две нива, където посетителите могат да се насладят на височината и предизвикателствата, които тя предлага. Допълнителни съоръжения за най-малките предоставят възможности за игри и забавления, които да стимулират тяхното въображение и физическа активност.

    Атракцията е разположена в непосредствена близост до Археологическия парк, „Тополница“ – проект, финансиран по същата европейска програма. Паркът представлява жив музей, който възкресява една от най-старите култури на Югоизточна Европа, датираща отпреди 7000 години.

    Проект „Спортно-туристическа атракция в община Чавдар”, Програма за развитие на селските райони 2007-2013 г.

  • Художествена галерия, Елена
    Художествена галерия, гр. Елена

    Фотограф: Александър Карчински

    От останките на старо училище до живописен център за изкуство – така може да се опише проектът „Култура във вечността“, финансиран по програмата за трансгранично сътрудничество „INTERREG V-A "Romania - Bulgaria 2014-2020", който превръща едно разрушено учебно заведение в град Елена в съвременна градска художествена галерия. 

    Старото училище, построено през 1880 г., изгаря през 1988 г., като от него остават само каменни основи. Благодарение на направено в миналото архитектурно заснемане, сега сградата е възстановена, запазвайки автентичните си размери и външен вид.

    Строително-монтажните работи, реализирани по проекта, включват прецизна рехабилитация и реставрация на сградата. Новата картинна галерия е дом на богато културно наследство и служи като магнит за ценители на изкуството от цялата страна и зад граница.

    Проект ROBG – 423 „Култура във вечността“ – възстановяване на училище за градска художествена галерия, програма за трансгранично сътрудничество „INTERREG V-A "Romania - Bulgaria 2014-2020"

  • 1 ОУ „Христо Ботев“, Търговище
    1 ОУ „Христо Ботев“, гр. Търговище

    Фотограф: Явор Илиев

    Обновяването на 1 ОУ „Христо Ботев“ е част от усилията на Община Търговище за подобряване на образователните условия и съоръжения в града. Финансиран от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., проектът включва основен ремонт на покрива, цялостно саниране и модернизация на училищната сграда.

    Изградени са също нови спортни игрища и зони за отдих, които превръщат училището в съвременно и привлекателно място за обучение и развитие на учениците.

    Проект BG16RFOP001-1.033-0001-C02 – Обновяване и модернизиране на общинската образователна инфраструктура – 1 ОУ „Христо Ботев“, Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.