Комисията и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) публикуваха доклада „Здравето накратко: Европа“ – 2024 г.
Тазгодишното издание на доклада подчертава нуждата от насърчаване на здравето през целия живот и профилактиката на заболяванията с цел стимулиране на остаряването в добро здраве. В доклада също така се подчертава спешната необходимост от справяне с недостига на работна сила в здравния сектор в Европа.
Докладът показва, че въпреки че очакваната продължителност на живота в Европа се е увеличила след пандемията до средно 81,5 години, между държавите с най-висока и най-ниска очаквана продължителност на живота продължава да съществува 8-годишна разлика.
Очертани са и половите различия в продължителността на живота в добро здраве – макар жените да живеят средно по-дълго от мъжете, те прекарват средно 5 години повече от мъжете в лошо здраве.
В доклада също така се подчертава спешната необходимост от действия за справяне с недостига на работна сила в здравния сектор. Недостигът се оценява на 1,2 милиона лекари, медицински сестри и акушерки към 2022 г. Над една трета от лекарите и една четвърт от медицинските сестри в Европа на възраст над 55 години се очаква да се пенсионират през следващите години. Поради това са необходими решителни действия на няколко равнища, включително по-големи инвестиции, подобрени условия на труд и повече възможности за обучение.
Стела Кириакиду, комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните, заяви: „Здравна обстановка в Европа се променя бързо. Цифровизацията, изменението на климата, демографските и обществените промени създават нови и сложни предизвикателства. През последните 5 години ЕС постигна значителен напредък в реагирането на пандемията от COVID, справянето с основните здравни предизвикателства и изграждането на устойчивостта на здравния съюз. Приветствам днешния доклад, който предоставя солидни доказателства за предстоящата важна работа за справяне с този натиск чрез иновации, инвестиции и подкрепа за работната сила. В него също така се подчертава значението на ежедневния ни избор, за да бъдем по-здрави за по-дълго време.“
Докладът „Здравето накратко“ се публикува два пъти годишно и представя моментна снимка и анализ на състоянието на здравеопазването и здравните системи в ЕС. Представените данни подпомагат формирането на политики в сектора на национално и европейско ниво.
Данни
- Дата на публикуване
- 18 Hоември 2024 г.
- Автор
- Представителство в България