Направо към основното съдържание
Лого на Европейската комисия
Представителство в България
  • Новинарска статия
  • 7 Hоември 2024 г.
  • Представителство в България
  • Време за четене 1 мин

Достатъчно силен

Седмичен преглед на EUvsDisinfo
(c) EUvsDisinfo

Тази седмица станахме свидетели на поразителна демонстрация на това как се отрича реалността: прокремълските медии прокарваха два противоречащи си наратива за севернокорейските военни части в Курска област – от една страна пишеха, че те изобщо не съществуват, а от друга страна оспорваха присъствието им като обикновена западна измислица за оправдаване на намесата на НАТО.

Денят вторник, 5 ноември, беляза края на цикъла на президентските избори в САЩ и кандидатът на Републиканската партия Доналд Дж. Тръмп спечели изборите. Както сме съобщавали и преди, руските държавно контролирани медии и прокремълските агенти на дезинформацията извършиха действия за намеса в изборите с многопосочни опити за влияние – тактика на Кремъл, която познаваме твърде добре.

Отхвърляне и подмяна на реалността

Словесните еквилибристики на Кремъл по темата „Северна Корея“ идват в отговор на все повече доказателства от множество разузнавателни служби, които потвърждават, че КНДР действително е изпратила около 10-12 000 войници в подкрепа на военните усилия на Русия.

Разполагането им бе независимо потвърдено от украинското разузнаване, Центъра на ЕС за анализ на информация (INTCEN), Министерството на отбраната на САЩ и Националната разузнавателна служба на Южна Корея. От своя страна генералният секретар на НАТО Марк Рюте потвърди преди това, че някои севернокорейски части вече са се придвижили до границите на Украйна.

Противоречащи си наративи 

Това дезинформационно усилие е особено забележително, тъй като разкрива как идеологическата машина на Кремъл се опитва да представя нещата хем така, хем иначе.

От една страна прокремълските източници отхвърлят съобщенията за наличието на севернокорейски войски като манипулация на ЦРУ и твърдят, че чуждестранните войски само ще пречат на „перфектно координираната бойна машина“ на Русия. От друга страна те прокарват паралелен наратив, че западните твърдения за подкрепата на Северна Корея са просто опити да се оправдае със задна дата присъствието на войските на НАТО в Украйна – àко и на фронтовата линия да няма войски на НАТО.

Това противоречие разкрива основна характеристика на руската информационна война: когато стане невъзможно да се отрича реалността, пропагандистите хвърлят в пространството множество противоречащи си наративи с надеждата поне един да остане в съзнанието на целевата аудитория.

Разбира се изглежда малко странно, когато „най-голямата армия в света“ – както прокремълските медии обичат да хиперболизират по адрес на руската армия – се налага да моли за помощ от друга страна, при това страна-парий като КНДР – една от най-бедните нации на планетата. Следователно Москва използва и похвата на обърната реалност, за да обясни този парадокс – Москва казва, че Русия помага на КНДР, а не обратното.

Хванати в крачка

Контролирани от руската държава медии и други прокремълски издания осъществиха многопосочни опити да повлияят на президентските избори в САЩ през 2024 г. – с други думи те извършиха чуждестранна намеса и манипулиране на информация.

Според официални източници от САЩ тези опити са включвали например фалшиви видеа за изборни измами, бомбени заплахи, които временно прекъснаха гласуването в дванадесет избирателни секции в Джорджия в предимно афро-американски квартали, както и кампания „Двойник“ („Doppelganger“) – създаване на сложни клонирани уебсайтове, имитиращи легитимни американски медии.

Звучи твърде познато

Тактиките бяха най-разнообразни, включително генерирано от изкуствен интелект съдържание, координирани неавтентични акаунти в социалните медии и многоетапни пренасочвания на URL адреси за избягване на ограниченията на платформите. Руските агенти за влияние също експлоатираха вътрешни проблеми в САЩ като урагана „Хелън“, за да сеят разделения с манипулативното послание, че заради помощта за Украйна оказването на помощ на пострадалите от урагана е било ограничено. Тези опити разчитаха до голяма степен на тактиката на „наводняване“, т.е. прокарване в информационното пространство на определени наративи, включително конспиративни теории за дълбоката държава. Стремежът е да се подкопае доверието на американската общественост в демократичните институции и политически кандидати.

Руската намеса в президентските избори в САЩ през 2024 г. следва модел, наблюдаван по-рано на изборите за Европейски парламент, на вота в Молдова, както и на този в Грузия. При изборите в САЩ бяха използвани именно подобни тактики: опетняване на кандидатите, наводняване на информационното пространство с неистини, раздухване на съществуващи социални разделения, координирано неавтентично поведение в социалните медии и опити за подкопаване на доверието в демократичните институции.

Други теми в тазседмичния преглед от EUvsDisinfo:

Предишни публикации от EUvsDisinfo:

Данни

Дата на публикуване
7 Hоември 2024 г.
Автор
Представителство в България