Европейският център за алгоритмична прозрачност (ECAT) беше официално открит от Съвместния изследователски център на Европейската комисия в Севиля, Испания.
Законодателният акт за цифровите услуги налага изисквания за управление на риска за дружествата, определени от Европейската комисия като много големи онлайн платформи и много големи онлайн търсачки. Съгласно тази рамка определените платформи ще трябва да идентифицират, анализират и смекчават широк спектър от системни рискове на своите платформи, вариращи от начините, по които разпространението на незаконно съдържание и дезинформация може да бъде подсилено чрез техните услуги, до въздействието върху свободата на изразяване или свободата на медиите. По подобен начин трябва да бъдат оценени и смекчени специфичните рискове, свързани с онлайн насилието, основано на пола, и онлайн защитата на малолетните и непълнолетните лица и тяхното психично здраве. Плановете за смекчаване на риска на определените платформи и търсачки ще подлежат на независим одит и надзор от страна на Европейската комисия.
ECAT ще осигури на Комисията собствен технически и научен експертен опит, за да се гарантира, че алгоритмичните системи, използвани от много големите онлайн платформи и търсачки, отговарят на изискванията за управление и смекчаване на риска и прозрачност в Законодателния акт за цифровите услуги. Това включва, наред с другите задачи, извършването на технически анализи и оценки на алгоритмите. Междудисциплинарен екип от експерти в областта на данните, ИИ, социалните науки и правото ще обедини своя експертен опит, за да оцени тяхното функциониране и да предложи най-добри практики за смекчаване на въздействието им. Това ще бъде от решаващо значение, за да се гарантира задълбоченият анализ на докладите за прозрачността и самооценката на риска, представени от определените дружества, и да се извършват проверки на техните системи, когато това се изисква от Комисията.
Тази мисия не би могла да бъде изпълнена без подходящ капацитет за научни изследвания и прогнозиране, който е присъщ на подхода на ECAT. Изследователите на JRC ще надграждат и доразвиват дългогодишния си експертен опит в областта на изкуствения интелект (ИИ), който вече изигра важна роля при подготовката на други ключови нормативни актове, като Законодателния акт за ИИ, координирания план за ИИ и прегледа му от 2021 г. Изследователите от ECAT ще се съсредоточат не само върху идентифицирането и справянето със системните рискове, произтичащи от много големите онлайн платформи и много големите онлайн търсачки, но и върху проучването на дългосрочното въздействие на алгоритмите върху обществото.
За повече информация:
Европейски център за алгоритмична прозрачност (ECAT)
Текстът на Законодателния акт за цифровите услуги в Официален вестник на ЕС
Законодателен акт за цифровите услуги — въпроси и отговори
Информационна страница за Законодателния акт за цифровите услуги
Данни
- Дата на публикуване
- 18 Aприл 2023 г.
- Автор
- Представителство в България