Комисията препоръчва конкретни мерки в подкрепа на социалната икономика, която дава предимство на хората и на социалните и екологичните каузи пред печалбите. В Европа съществуват 2,8 милиона структури на социалната икономика, в които работят общо 13,6 милиона души, чиято цел е справяне с основните предизвикателства, пред които са изправени нашите общества. Те обхващат разнообразни сектори — от социални услуги и услуги за полагане на грижи до жилищно настаняване, отдих и енергия на достъпни цени; и включват кооперации, взаимоспомагателни дружества, сдружения с нестопанска цел, фондации и социални предприятия.
Целта на предложението е да се създадат благоприятни условия за процъфтяването и растежа на организациите на социалната икономика и да се повиши осведомеността за техния потенциал, по-специално по отношение на създаването на качествени работни места, подкрепата за иновациите и социалното приобщаване.
Като последващо действие на плана за действие за социалната икономика от 2021 г., днес Комисията представя:
- Предложение за препоръка на Съвета към държавите членки за разработване и прилагане на стратегии за социалната икономика.
- Портала на социалната икономика — уебсайт за обслужване на едно гише, който предоставя на организациите на социалната икономика информация относно финансирането от ЕС, възможностите за обучение и др.
Нов тласък за насърчаване на социалната икономика
Въпреки приноса си за обществото, организациите на социалната икономика често се сблъскват с пречки при развитието и разрастването на своите дейности поради липсата на разбиране и признаване на бизнес моделите им. За да се преодолеят тези предизвикателства, в предложената препоръка на Съвета държавите членки се призовават да разработят всеобхватни стратегии за социалната икономика с цел насърчаване на благоприятстваща я среда във всички съответни области чрез адаптиране на рамките на политиката и на правните рамки. По този начин целта е да се насърчи създаването на качествени работни места, да се стимулира местната икономика и да се засили социалното и териториалното сближаване.
Например Комисията предлага мерки за:
- Разработване на политики за пазара на труда, които подпомагат служителите в социалните предприятия (напр. чрез обучение), насърчават социалното предприемачество и гарантират справедливи условия на труд чрез социален диалог и колективно договаряне.
- Признаване на ролята на социалната икономика за социалното приобщаване, например за предоставянето на достъпни и висококачествени социални услуги и услуги за полагане на грижи и жилищно настаняване, особено за групите в неравностойно положение.
- Подобряване на достъпа до публично и частно финансиране, включително до фондовете на ЕС.
- Осигуряване на достъп до пазарни възможности и обществени поръчки.
- Ползване на възможностите, предоставени от правилата за държавната помощ в подкрепа на социалната икономика, включително разпоредбите за помощ за започване на дейност, реинтеграция на работници в неравностойно положение и подкрепа за местната инфраструктура.
- Гарантиране, че системите за данъчно облагане подкрепят социалната икономика чрез опростяване на административните процедури и обмисляне на подходящи данъчни стимули.
- Повишаване на осведомеността за социалната икономика и нейния принос, по-специално чрез изследвания и данни.
Освен това Комисията препоръчва държавите членки да използват оптимално наличното финансиране от ЕС, като например Европейския социален фонд плюс, Европейския фонд за регионално развитие и InvestEU, за да подпомогнат насърчаването на социалната икономика. Комисията може също така да предостави допълнителна подкрепа чрез събиране на данни и провеждане на изследвания в областта на социалната икономика в рамките на ЕС.
Обслужване на едно гише за подкрепа на социалната икономика
Като част от днешните предложения Комисията стартира и портала на социалната икономика — уебсайт за обслужване на едно гише, който предоставя на субектите от социалната икономика информация на равнище ЕС относно финансирането, възможностите за обучение, проявите, информация за отделните държави, както и и къде могат да бъдат намерени допълнителни ресурси като инструмент за изграждане на капацитет.
Следващи стъпки
Държавите членки ще обсъдят предложението на Комисията за препоръка на Съвета с оглед на приемането му от Съвета. След като бъде прието, с предложението държавите членки са приканени да приемат или актуализират своите стратегии за социалната икономика в срок от 18 месеца. На държавите членки се препоръчва също така да създадат обслужване на едно гише за социалната икономика, да създадат местни и/или регионални звена за контакт, действащи като „посланици на социалната икономика“, и да назначат координатори по въпросите на социалната икономика в националните институции, за да се гарантира съгласуваност между политиките.
Комисията ще наблюдава изпълнението на стратегиите чрез редовни консултации с държавите членки чрез Комитета по заетостта и Комитета за социална закрила.
За повече информация:
Предложение за препоръка на Съвета относно развитието на рамкови условия за социалната икономика.
Уебсайт на портала на социалната икономика
Уебсайт на Плана за действие в областта на социалната икономика
Въпроси и отговори: План за действие за социалната икономика
Данни
- Дата на публикуване
- 13 Юни 2023 г.
- Автор
- Представителство в България