Символична първа копка постави началото на строителните дейности на ЖП-участъка Волуяк-Петърч - част от проекта „Модернизация на ЖП-линията София-Драгоман–сръбска граница, участък Волуяк-Драгоман”, съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд.
Изграждането на обекта е важна стъпка напред в усилията на България за подобряване на устойчивото развитие на транспортната инфраструктура, а церемонията в Костинброд - който ще има нова ЖП-гара чрез този проект - събра представители на българските институции и Европейската комисия.
Благодарение на финансирането от ЕС почти 500 милиона лева са инвестирани в модернизацията на ЖП-участъка. Мащабният проект започна през предишния програмен период (2014–2020 г.) и продължи през настоящия (2021–2027 г.) в рамките на Програма „Транспорт свързаност“.
Изграждането на отсечката от Волуяк до Петърч ще се модернизира с удвояване на приблизително 12 км. електрифицирана железопътна линия за скорост на движение на влаковете до 160 км./ч. Така времето за пътуване с влак ще бъде съкратено наполовина - от 62 на 32 минути. Изпълнението на проекта ще допринесе за развитието на коридора Ориент/Източно Средиземноморие и трансграничната връзка със Сърбия. Тя ще подобри транспортната свързаност и ще осигури оперативна съвместимост.
По време на събитието ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова сподели, че модернизацията на отсечката от Волуяк до Петърч е поредната стъпка към завършването на ЖП-магистралата от сръбската граница до Бургас/Свиленград и турската граница, което ще подобри качеството на превоза на пътници и товари. С тази ЖП-магистрала ще подобрим и връзките на местно равнище и ще свържем по-добре България с останалата част на Европа, посочи Йорданка Чобанова.
По думите й железопътната инфраструктура е ключова област на действие както в предишния програмен период, така и в новата транспортна програма 2021-2027 г. Секторът играе решаваща роля за изпълнението на ангажиментите на ЕС за по-екологична и по-устойчива транспортна инфраструктура. България трябва да осигури климатична устойчивост на своята транспортна инфраструктура и да намали зависимостта на сектора от изкопаеми горива и произтичащите от тях вредни емисии. Ето защо са важни инвестициите в ЖП-сектора.
Като изтъкна подкрепата на европейската кохезионна програма в областта на транспорта за осъществяването на това важно начинание, Йорданка Чобанова пожела на добър час, спорна и безопасна работа на всички участници в процеса.
Данни
- Дата на публикуване
- 18 Септември 2024 г.
- Автор
- Представителство в България