От началото на непровокираната война на Русия срещу Украйна и нейните цивилни граждани, над 7 милиона души напуснаха Украйна и дойдоха в ЕС. Досега само относително малък брой хора в трудоспособна възраст са навлезли на пазара на труда в ЕС, но се очаква броят на хората, желаещи да го направят, да нарасне.
Осигуряването на бърза и ефективна интеграция на пазара на труда е важно както за приемащите общности, така и за хората, бягащи от войната, за да изградят отново живота си, да продължат да развиват уменията си и в крайна сметка да подкрепят възстановяването в Украйна.
Разбирането и признаването на уменията и официалните квалификации на пристигащите са от решаващо значение, за да се улесни навлизането им на пазара на труда и да се гарантира, че ще получат работа, която съответства на техните умения. Освен това подобряването на съществуващите умения и придобиването на нови умения е от съществено значение за успешното участие на пазара на труда и в обществото.
В днешните насоки:
- се описват мерките, които могат да бъдат предприети от държавите членки въз основа на извлечените поуки и добрите практики, събрани до момента, като продължение на предишните мерки на равнището на ЕС,
-
- за интегриране на хората, пристигащи от Украйна, на пазара на труда, както и
- за подкрепа за достъпа им до професионално образование и обучение (ПОО) и учене за възрастни;
- са посочени няколко конкретни примера за финансирани от ЕС проекти, които могат да послужат като вдъхновение за инициативите на държавите членки в тази област и да помогнат да се гарантира, че те използват по най-добрия начин наличната подкрепа на равнището на ЕС.
Насоките обхващат както лицата, които отговарят на условията за временна закрила съгласно Директивата за временната закрила, така и тези, които отговарят на условията за адекватна закрила съгласно националното законодателство.
Повече информация ще намерите в съобщението за медиите.
Данни
- Дата на публикуване
- 14 Юни 2022 г.