Азбестът е много опасно, канцерогенно вещество, което все още присъства в много от нашите сгради и е причина за много предотвратими смъртни случаи в ЕС. Комисията представя днес всеобхватен подход за по-добра защита на хората и околната среда от азбеста и за пълното му премахване в бъдеще.
Пакетът съдържа:
- Съобщение относно работата за бъдеще без азбест и справянето с азбеста по всеобхватен начин — от подобряване на диагностиката и лечението на причинените от азбеста заболявания до идентифицирането и безопасното отстраняване и преработване на отпадъците от азбест; и
- Предложение за изменение на Директивата относно експозицията на азбест по време на работа с цел подобряване на защитата на работниците чрез значително намаляване на граничната стойност за професионална експозиция на азбест.
Въпреки че всички форми на азбест са забранени в ЕС от 2005 г. насам, в по-старите сгради продължава да има азбест. Той представлява заплаха за здравето, особено когато съдържащи азбест материали се рушат и влакната се отделят и вдишват, например по време на ремонти.
78 % от професионалните ракови заболявания, признати в държавите членки, са свързани с азбеста. При вдишване съдържащите се във въздуха азбестови влакна могат да доведат например до мезотелиом и рак на белите дробове, като между експозицията и първите признаци на заболяването изминават средно 30 години.
Ето защо премахването на рисковете за здравето от експозицията на азбест е от съществено значение за защитата на здравето на хората и околната среда, като едновременно с това се гарантират достойни условия на живот и труд. Това е от още по-голямо значение в контекста на екологичния преход и нашата амбиция на ЕС за увеличаване на процента на саниране на сградите. Със санирането ще се подобрят здравето и условията на живот на обитателите на сградите и ще се намалят сметките за енергия. При него обаче ще се увеличат и рисковете от експозиция на азбест, по-специално за строителните работници.
Предложените днес действия са част от стълба за профилактика на Европейския план за борба с рака и ще допринесат за постигането на целите на Европейския зелен пакт, Плана за действие за нулево замърсяване и Европейския стълб на социалните права.
За повече информация:
Въпроси и отговори: към бъдеще без азбест
Фактологична справка: защита на хората от азбест
Съобщение относно работата за бъдеще без азбест
Предложение за изменение на Директивата относно експозицията на азбест по време на работа
Данни
- Дата на публикуване
- 28 Септември 2022 г.
- Автор
- Представителство в България